Physical Director

Mr. Syed Rafeeq, B.P.Ed, M.P.Ed, M.Phil


Assistant Professor

Mobile no: 9849100278/ 9248727216.

Email ID : pd@cmrcet.org



 

Sports Facilities Out Door

  • 400 m Standard Track,  Football Grounds, Cricket Grounds, Hand Ball Basketball court, Volleyball courts, Throw Ball, Kho Kho Fields and Kabbadi Court.

Sports Facilities In-Door

  • Carroms, Chess, Table Tennis
  • PLAYERS PARTICIPATED AT  INTER NATIONAL  LEVEL FOR AC YEAR 2018-19.

    Sl. No.

    Name of the Player

    B.Tech Year & Dept

    H.T. No

    Game

    Organizing State

     

    Dates

    1.

    Ms K. Monica

    II year ECE

    17H51A04L6

    Ball Badminton

             India

    23rd to 25th Dec, 2018

     

    PLAYERS  REPRESENTED AT NATIONAL LEVEL FOR AC YEAR 2018-19.

    Sl. No.

    Name of the Player

    B.Tech Year & Dept

    H.T. No

    Game

    Organizing State

     

    Period

    1.

    G. Manasa

    III year CE

    16H51A0179

    Ball Badminton

    Tamil Nadu

    23rd & 24th Oct, 2018

    2.

    A. Arvind Kumar

    I  year CE

    18H51A0192

    Foot  Ball

    Karnataka

    2nd to 6th  Sept, 2018

    3.

    A. Arvind Kumar

    I  year CE

    18H51A0192

    Foot  Ball

    Kerala

    20th to 24th  Feb, 2019

    4.

    Murali Krishna

    III  MECH

    16H51A0382

    Kabaddi

    Mumbai, M R

    24th Feb to 06th  March, 2019

    Pro Kabaddi Camp


    PLAYERS REPRESENTED JNT UNIVERSITY HYDERABAD  FOR AC YEAR 2018-19.

    Sl. No.

    Name of the Player

    B.Tech Year & Dept

    H.T. No

    Game

    Organized University

     

    Dates

    1.

    S. Namratha Reddy

    II    CSE

    17H51A05A9

    KHO KHO

     Mangalore University

    13th to 16th Oct, 2018

    2.

    M. Sathwik Reddy

    II    ECE

    17H51A0433

    SOFT BALL

    SRTM  Nanded

    31st Oct, to 4th Nov, 2018

    3.

    CH. Akhil Chakravarthi

    III   CSE

    16H51A0575

    HOCKEY

    Nagarjuna University

    10th to 14th Nov, 2018

    4.

    S. Harminder Singh

    II     MBA

    17H51E00A6

    HOCKEY

    Nagarjuna University

    10th to 14th Nov, 2018

    5.

    M. Sandeep

    II    CIVIL

    17H51A01B1

    HOCKEY

    Nagarjuna University

    10th to 14th Nov, 2018

    6.

    K. Prathiba Reddy

    II     ECE

    17H51A04L4

    KABADDI

    Bangalore North  University

    12th to 15th Nov, 2018.

    7.

     K. Mani Deepa

    III CIVIL

    16H51A0120

    JUDO

    Punjab University

    5th to 10th Dec, 2018

    8.

    Murali Krishna

    III MECH

    16H51A0382

    KABADDI

    SRM University

    19th to 21st Dec, 2018

    9.

    K. Shiva Nagaraj

    III ECE

    16H51A04P2

    HAND BALL

    Rayalaseema University

    22nd to 24th Dec, 2018

    10.

    G. Manasa

    III CIVIL

    16H51A0179

    BALL BADMINTON

    Krishna University

    9th to 12th

    Feb, 2019

    11.

    K. Mounica

    II ECE

    17H51A04L6

    BALL BADMINTON

    Krishna University

    9th to 12th

    Feb, 2019

    12.

    T. Rajesh Kumar

    III CIVIL

    16H51A01B2

    YOGA

    University Of Madras

    4th to 8th

    Feb, 2019


    TOURNAMENTS WON DURING ACADAMIC   YEAR 2018 – 19.

    Sl. No.

    Name of the Tournament

    Branch/

    year

    H.T. No

    Game

    Organizing College

     

    Dates

    Remarks

    1.

    AURA 2K18

    _

    _

    CRICKET

    Chaitanya  Bharathi Institute of Technology Gandipet. Hyd

    15th to 22nd Sept,18

    RUNNERS

    2.

    AURA 2K18

    _

    _

    KABADDI

    Chaitanya  Bharathi Institute of Technology Gandipet. Hyd

    15th to 22nd Sept,18

    RUNNERS

    3.

    Reliance Found, Youth Fest

    _

    _

    4x400 Relay

    Reliance

    foundation, at Gachibouli, Hyd

    Last week of Sept, 2018

    BRONZE

    4.

    SPORTS BOUT – 2K19

    --

    --

    KABADDI

    Anurag Group of Institution, Hyd

    4th & 5th Jan,19

    RUNNERS

    5.

    SPL – 2K19

    --

    --

    CRICKET

    Samskruthi Institute of Technology, Hyd

    24th to 27th Jan, 2019

    WINNERS

    6.

    Sakshi Arena One, Youth Fest 4th

    Edition Sports Fest

      __

           __

    KABADDI

    Tirumala Engg. College, Keesara Hyderabad

    27th to 30th Jan, 2019

    WINNERS

    7.

    Sakshi Arena One, Youth Fest 4th

    Edition Sports Fest

      __

           __

    FOOT BALL

    Holy Mary Group of Institutions, Keesara, Hyd

    5th & 6th

     Feb, 2019

    WINNERS

    8.

    KUREKSHETRA – 2K19

    --

    --

    FOOT BALL

    Kummari Pratap

    Reddy Institute of Technology, Ghatkesar, Hyd

    7th & 8th

    Feb, 2019

    RUNNERS

    9.

    Mr. KAVATI VIKRAM

    II EEE

    17H51A0230

    CHESS

    Kummari Pratap

    Reddy Institute of Technology, Ghatkesar, Hyd

    7th & 8th

    Feb, 2019

    RUNNER UP

     

    10.

    Mr. ATHARV THIWARI

    (Sakshi Arena Fest)

    II MECH

    17H51A0364

    SHUTTLE BADMINTON

    Sakshi Arena Youth  Sports Fest  at CVSR College of Engineering

    9th & 10th

    Feb, 2019

    RUNNER UP

    11.

    11th Indian Open Inter Engg.

    Collegiate Sports 2k19

    ---

    ---

    KHO KHO

    VNRVJIET

    14th & 15th

    Feb, 2019

    III Place

    12.

    ANRH Cricket League -19.

    ---

    ---

    CRICKET

    Anurag College of Engg. Hyd

    23rd & to 27th

    Feb, 2019

    RUNNER UP

     

    TOURNAMENT ORGANIZED BY THE COLLEGE DURING AC YEAR 2018-19.

    Sl. No.

    Name of the Tourney

    Game

    Dates

    1.

    5th Telangana State Inter Engineering Collegiate Football Tournament.

    FOOT BALL

    5th  to 8th Oct, 2018